Ministers & Teachers

Ministers at Wilson Seventh-day Adventist Church

1907-1923 R. J. Bellows
1923-1928 Arthur L. Beazley
1928-1934 Clarence E. Rentfro
1934-1941 W. C. Hankins
1941-1945 Clarence Messer
1945-1947 George Schrain
1947 Clark Smith
1947-1948 Thomas Blincoe
1948-1953 A. R. Móhr
1953-1956 Roy E. Eckerman
1956-1957 Paul Muffo

1957-1959 A. H. Lickey
1959-1960 B. J. Furst
1960-1961 David Parkhurst
1961-1963 J. H. Turner
1963-1966 Lee Huff
1966-1970 Edward Herr
1970-1973 Richard Broome
1973-1976 J. B. Craw
1976- 1981 Ben Boggess
1981 – 1985 Gordon Rhodes

1985 – 1989 Bill Edsell
1989 – 1989 Bill Bloom
1989 – 1993 Tim Gebbart
1993 – 2001 Robert Quillin
2001 – 2003 Olan Thomas
2003 – 2007 Kevin Miller
2007 -2010 Bela Kobor
2010-2011 George Dronen
2011-2016 Tony Ludwig
2017–Present Tom Hubbard

S. C. Hannon served as associate pastor from 1916-1919
Byron Post served in the area as an evangelist from 1930-1933
J. B. Blosser assisted the church from 1911-1950

Teachers at Wilson Junior Academy

1907-08
Charles West
1908-09
Sadie Hogan
1909-10
Della Starkey
1910-12
Clara Stephens
1912-13
Edna Evans
1913-16
Emily Crouch
1916-18
Aurora Bailey
1918-20
Emily Crouch
1920-21
Flossie Shore (La Count)
1921-22
James Bennett
1922-24
R. E. Crabtree
1924-25
1925-26
1926-28
Gladys Ranney (DePas)
1928-31
Maude Bisbee (Wery)
1931-32
Alice Breitlow
1932-33
Naomi Coon
1933-35
Mr. and Mrs. Russell Schwartz
1935-36
Ray Vincent
1936-37
Mattie Vixie
1937-48
No School
1948-49
Helen Merrill
1949-50
Mr. and Mrs. Welling Schwerer
1950-51
Pearl Hyzer
William Farver
1951-52
Alta Philo
William Farver
1952-53
Alta Philo
Norma Jean Churchill
Lloyd Barnes
1953-56
Mr. and Mrs. Harold Greanya
1956-57
Pansy Middough
Adrain Zytkoskee
1957-58
Mr. and Mrs. Adrain Zytkoskee
1958-60
Mildred Roat
Charles Cook
1960-62
Jonnie Lea
Charles Cook

1962-63
Aurora Bailey
Charles Washburn
1963-64
Aurora Bailey
Earl Schutt
1964-65
Mr. and Mrs. Donald Olds
Earl Schutt
1965-66
Mr. and Mrs. Donald Olds
Robert Rankin
1966-67
Lorraine Mabie
Robert Reinowski
William Dudgeon
1967-68
Carl Maehre
Marilyn Lotz
William George
William Dudgeon
1968-69
John Liewellyn
William George
William Dudgeon
1969-71
John Llewellyn
Earl Schutt
Arthur Chaffee
1971-73
Ilene Laszlo Hahn
Arthur Leavitt
George Blumenschein
1973-74
Janet Freelan
Ilene Hahn
Arthur Leavitt
George Blumenschein
1974-76
Glenda Saisberry
Arthur Leavitt
George Blumenschein
1976-77
Ilene Hahn
Arthur Leavitt
George Blumenschein
1977-82
Arthur Leavitt
Dennis Ras
Bernice Lunz
1982 – 84
Arthur Leavitt
Larry Bergstrom
Bernice Lunz
1984 – 85
Donald Hunt
Alex Marinos
Ardith Trubey
1985 – 86
Pat Edsell
Alex Marinos
Ardith Trubey
1986 – 87
Pat Edsell
Clinton Cummings
Esther Cummings
1987 – 88
Pat Edsell
Clinton Cummings
Sandra Prediger

1988 – 89
Pat Edsell
Dave Pflugrad
Sandy Prediger
1989 – 90
Dexter Buell
Dave Phiugrad
Sandy Prediger
1990 – 93
Dexter Buell
Dave Pflugrad
Cathy Buell
1993 – 97
Cathy Buell
Ed Harlan
Luanna Harlan (helper & teacher)
1997- 98
William Worth
Cathy Buell
1998 – 99
William Worth
Kami Schmidt
1999 – 2001
George Blumenschein
Kami Schmidt
2001 – 2002
George Blumsnschein
Bette Sutherland
2002-2004
Martin Cunningham
Rhonda Cunningham
2004-2006
Martin Cunningham
Linda Everhart
2006-2007
Kevin Heinrich
Rachel Jameson
2007-2010
Scott Johnson
Rachel Jameson
2010
Casey Hann
Rachel Jameson
2011
Casey Hann
Emily Knott
Heather Stein
2012
Casey Hann
Emily Knott/Gibbs
Heather Stein
2013-2014
Casey Hann
Emily Gibbs
Darlene Huckabay
2015
Emily Gibbs
Darlene Huckabay
Crystal Meador 1/2yr
Seth Campbell 1/2yr
2016
Emily Gibbs
Darlene Huckabay
Ronald Arroyo-Watson